Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na stacji PKP Zamość Wschód pojawi się wyjątkowa tablica - ku pamięci Żydów

Joanna Nowicka
Na stacji PKP Zamość Wschód pojawi się wyjątkowa tablica - ku pamięci Żydów
Na stacji PKP Zamość Wschód pojawi się wyjątkowa tablica - ku pamięci Żydów
16 października 42 roku przez Zamość w kierunku Izbicy przeszedł marsz śmierci. Niemcy prowadzili kolumnę kilku tysięcy Żydów do getta, by wywieźć ich potem do obozu zagłady. W rocznicę tych wydarzeń na peronie PKP Zamość Starówka zostaną odsłonięte pamiątkowe tablice upamiętniające ofiary Holokaustu. Wcześniej w ratuszu odbędzie się sesja naukowa.

W tym roku przypada 76. rocznica Zagłady Żydów w Zamościu. We wtorek, 16 października o godzinie 12:00 w sali Consulatus w Ratuszu odbędzie się sesja naukowa, w której udział wezmą Alina Skobińska i Dariusz Libionka z Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz Adam Kopciowski z Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS, autor książki Zagłada Żydów w Zamościu.

Następnie na peronie PKP „Zamość Starówka”, w miejscu skąd odjeżdżały transporty do obozów zagłady, zostaną odsłonięte pamiątkowe tablice upamiętniające ofiary Holokaustu. Autorem instalacji jest rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.

Napis, który widnieje na tablicach brzmi:

„Z tego miejsca w 1942 roku odjeżdżały pociągi wywożące Żydów z Zamościa i okolicznych miejscowości do niemieckich nazistowskich obozów zagłady. Ku pamięci Żydów polskich, czeskich, niemieckich i austriackich mieszkańców getta w Zamościu zamordowanych w latach 1939-1942.”

Wyjątkowe tablice to inicjatywa historyka i nauczyciela z Zamościa, Marka Kołcona. Koszty instalacji to ponad 18 tys. zł. Jej wykonanie wsparł grant od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.
- Wsparli nas także Przyjaciele z Danii i Niemiec: Marta Nir, Henryk Miedzinski, Marek Pelc i Stowarzyszenie Coordination Commity - mozna dowiedzieć się ze strony Żydowski Zamość - Jewish Zamosc na Facebooku.

8 tys. zł. zebrano dzięki zbiórce publicznej na platformie pomagam.pl.

16 października 1942 roku nastąpiła ostateczna likwidacja zamojskiego getta. Na rynku Nowej Osady zgromadzono około czterech tysięcy Żydów. O dziesiątej rano, kolumna wysiedleńców obstawiona przez gęsty kordon Niemców, przez ulice: Lwowską, Peowiaków, Lubelską udała się w „marszu śmierci” do getta tranzytowego w Izbicy. Stamtąd zostali wywiezieni do obozów zagłady. Ci, którzy zostali i ukryli się w mieście, w sobotę i niedzielę (17 i 18 października) byli wyciągani z kryjówek. W niedzielę wszystkich odnalezionych Żydów (kilkaset osób) zgromadzono na nowomiejskim rynku, a później podobnie jak dwa dni wcześniej, pognano piechotą do Izbicy. Tego dnia Niemcy ogłosili Zamość Judenrein.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto