Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus w Zamościu. Faza wstępna realizacji programu.

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Zamość jest jednym kilkudziesięsięciu samorządów w Polsce i trzecim w woj. lubelskim, które przystąpiły do rządowego programu Mieszkanie Plus. W założeniach Programu jest budowa dostępnych cenowo mieszkań, z przewidywaną możliwością wykupu na własność. W konsekwencji ma to poprawić sytuację rodzin, a jednocześnie w rezultacie przyczynić się do podejmowaniaj decyzji związanych ze zwiększeniem dzietności.

Przygotowania do realizacji tego programu są w fazie wstępnej. Miasto Zamość 12 grudnia 2016 roku,
w siedzibie Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, podpisało list intencyjny dotyczący współpracy
w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Trwają rozmowy w sprawie dwóch lokalizacji wskazanych przez Miasto jako tereny do zagospodarowania na potrzeby programu, są to dwie działki przy ulicy Parkowej
w Zamościu (bezpośrednie sąsiedztwo z TBSami).
Inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na zasadach rynkowych na nieruchomościach będących
w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa oraz spółek z jego udziałem a także inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości S.A.
– Obecnie trwają rozmowy z BGK Inwestycje odnośnie wyboru lokalizacji dla przedmiotowej inwestycji. Grunty
4 działek zgłoszonych jako potencjalne miejsca pod inwestycje  są własnością Miasta Zamość, trwają rozmowy
o możliwości włączenia działki należącej do innego podmiotu – mówi Marek Gajewski, Rzecznik Prezydenta Miasta Zamość.
Przy realizacji tego tego typu przedsięwzięć nasuwają się pytania o możliwości i zasady zgłaszania do programu oraz czy wstępne, często zachęcające informacje, w przyszłości nie ulegną dezaktualizacji bądź istotnym(a nawet jakimkolwiek) dla budżetów rodzinnych zmianom. Program skierowany jest do młodych rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie, być może wpłynie, na decyzję o posiadaniu większej liczby dzieci. W przypadku dużej ilości chętnych, pierwszeństwo będą miały rodziny o niskich dochodach oraz wielodzietne. Prognozuje się, że czynsz za wynajem takich mieszkań miałby wynosić ok 10-20 zł za metr kwadratowy w zależności od lokalizacji. Program „Mieszkanie+” zakłada możliwość "przejęcia" na własność wynajmowanego przez określony czas mieszkania. W związku z tym czynsz będzie kształtował się w okolicach 20% więcej, tj. 12-24 zł za m. kw.

Nie jest jeszcze znana data oddania w Zmościu pierwszych lokali z programu "Mieszkanie plus".

– Data określona zostanie po podpisaniu głównej umowy z BGK Inwestycje i określeniu harmonogramu rzeczowo-finansowego. W chwili obecnej rozmowy dotyczą ok 100 mieszkań – wyjaśnia M.Gajewski.

Niewątpliwie Zamość wyludnia się od wielu lat i kolejne realne pomysły na zatrzymanie imigracji stwarzają szansę na zatrzymanie tego niepokojącego zjawiska. Można zastanawiać się i dyskutować, na ile jest to realna propozycja, która z pewnością dla wielu będzie znakomitą alternatywą i jedyną szansą na konkret a przede wszystkim na swoje mieszkanie, gdyż wynajęcie nawet kawalerki w Zamościu niejednokrotnia przekracza możliwości finansowe niejednej rodziny, a zakup łączący się często z wykazaniem zdolności kredytowej jest nierealnym do spełnienia marzeniem. Tak czy inaczej program "Mieszkanie Plus" jest swego rodzaju impulsem prorozwojowym dla setek polskich miast i regionów. Czas pokaże na ile...

Szczegóły programu na stronie internetowej: https://mieszkanieplus.com/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto