Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2015. Trwają egzaminy. Co się zmieni?

red
4 kwietnia rozpoczynaja się egzaminy maturalne
4 kwietnia rozpoczynaja się egzaminy maturalne Przemysław Świderski
Od tego roku każdy maturzysta obowiązkowo przystępuje do dwóch egzaminów ustnych i czterech egzaminów pisemnych. Nowością jest egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Do nowej matury przystąpią w tym roku tylko uczniowie liceów ogólnokształcących.
To wynik zmian w podstawie programowej. Aby pozytywnie zdać maturę, należy uzyskać 30 procent punków z każdego obowiązkowego egzaminu zarówno pisemnego, jak i ustnego. Wyjątkiem jest egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej. Dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia. Wynik będzie miał znaczenie podczas rekrutacji na studia.

Do nowej matury przystąpią w tym roku tylko uczniowie liceów ogólnokształcących. Młodzież, która uczy się w technikach, będzie zdawać egzamin na starych zasadach. Są jednak zespoły szkół, w których przeprowadzone zostaną dwie formy egzaminów.
- Mamy w szkole zarówno liceum, jak i technikum - mówi Grażyna Misiek, wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 w Poznaniu. - Na pewno będziemy stosować się do procedur określonych przez CKE. Egzamin zostanie przeprowadzony w oddzielnych salach. Będziemy też zwracać uwagę, aby uczniowie otrzymali właściwie arkusze - dodaje Misiek.

Czytaj także: Egzamin gimnazjalny 2015: matematyka, przedmioty przyrodnicze [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Wraz z nadejściem nowej matury zakończyć ma się era krytykowanego przez wiele lat systemu sprawdzania wypracowań z języka polskiego według klucza.
W tym roku zmienia się też forma egzaminu ustnego z języka polskiego. Prezentację zastąpi wypowiedź ustna na określony temat. - Uczeń wylosuje jedno pytanie. Na przygotowanie się do odpowiedzi będzie miał 15 minut, 10 minut poświęci na odpowiedź, a 5 na rozmowę z egzaminatorem - tłumaczy Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.
W puli znajdą się pytania z trzech kategorii. Uczeń będzie musiał odnieść się do tekstu literackiego, ikonicznego (sztuka, film) lub dotyczącego języka.
- Od dyrektora szkoły zależy, czy losowanie zostanie przeprowadzone za pomocą komputera, czy w formie papierowej - wyjaśnia Zofia Hryhorowicz.

Czytaj także: Sprawdź, czy zdasz. Rozwiąż test z polskiego! [MATURA 2015 NA LUZIE]

Na tym nie koniec nowości. Ci z maturzystów, którzy podejmą się pisania matury z języka ojczystego na poziomie rozszerzonym, powinni się spodziewać tekstów teoretycznoliterackich i historycznoliterackich.
zmiany nie mają końca?
Zaproponowane przez CKE zadania mają być skupione na umiejętnościach złożonych. Będą też sprawdzały umiejętność operowania wiedzą. Jak to wygląda w praktyce? Ano tak, że należy się spodziewać takich poleceń, jak: uzasadnij, udowodnij czy wyjaśnij. Na majowym egzaminie mogą się też pojawić pytania dotyczące eksperymentów, krytycznej analizy czy stawiania hipotez (i ich weryfikacji).

Czytaj także: Co było na próbnej maturze z polskiego? Rządził "Pan Tadeusz" [MATURA 2015]

Nowością jest też forma przedstawiania wyników egzaminu dojrzałości. Oprócz własnego wyniku każdy maturzysta dowie się też, ilu jego rówieśników uzyskało ten sam lub gorszy wynik (informacja będzie podawana w procentach).
warto wiedzieć


od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto