Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidacja i przekształcanie szkół na Lubelszczyźnie. 13 już zamknięto

aw
Małgorzata Genca/archiwum
W ubiegłym roku lubelskie kuratorium wydało 52 opinie w sprawie likwidacji i przekazywania szkół. Teraz czeka na kolejne wnioski od samorządów.

- Wkrótce organy prowadzące będą podejmowały decyzje o likwidacjach, przekazywaniach i przekształcaniu szkół - mówi Jolanta Misiak, dyrektor Wydziału Wspierania Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty w Lublinie. I dodaje: - W ostatnim roku szkolnym nie było ich zbyt wiele. Sama jestem ciekawa, jak będzie teraz.

Organy prowadzące mają czas do końca lutego na poinformowanie o planowanych zmianach rodziców, a także kuratorium, które opiniuje plan likwidacji, przekazania czy przekształcenia szkoły.

- Najwięcej wniosków jest w styczniu i lutym. W przypadku większości wydajemy negatywne opinie, bo w przeciwieństwie do samorządów, dla których głównym argumentem są finanse, bierzemy pod uwagę inne aspekty - zdradza Misiak. Kuratorium bierze więc pod uwagę jakość edukacji i procesów dydaktycznych, zapewnienie dojazdu do szkół czy opieki w świetlicy.

Opinia Kuratorium Oświaty jest wiążąca jedynie w przypadku łączenia szkół lub przekazywania ich stowarzyszeniom. Organy prowadzące nie muszą jej brać pod uwagę przy planowanej likwidacji.

W ubiegłym roku do lubelskiego kuratorium wpłynęły 52 wnioski do zaopiniowania, z czego aż 38 dotyczyło likwidacji szkół - większości takich, które już wcześniej zakończyły działalność i nie funkcjonują od kilku lat, a formalnie jednak istniały.

Ostatecznie kuratorium zdecydowało, że od września 2015 roku na Lubelszczyźnie przestało istnieć 13 szkół, w tym siedem w samym Lublinie, m.in. XVII Liceum Profilowane dla Dorosłych w Zespole Szkół nr 6.

Kuratorium co roku zachęca do tego, by rozważyć, w przypadku zamiaru likwidacji małej szkoły (do 70 uczniów), możliwości przekazania jej chociażby stowarzyszeniom.

„Likwidacja szkoły jest procesem trudnym społecznie i budzącym sprzeciw społeczności lokalnej” - zapewnia Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty w apelu skierowanym do władz samorządowych. I dodaje: „Rozwiązanie to daje możliwość kreowania i współodpowiedzialności łączącej społeczność - rodziców i nauczycieli - za edukację i wychowanie dzieci”.

Szczegółowe informacje dotyczące przekazania szkoły można znaleźć na stronie internetowej kuratorium.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto