Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"LEGENDA STOŁU SZWEDZKIEGO". O tym, jak monarcha szwedzki chciał przechytrzyć Zamoyskiego (ZDJĘCIA)

Lila Pietrusiewicz
Według legendy, kiedy wszystkie sposoby zawiodły by opanować Zamość, monarcha szwedzki podjął próbę zajęcia miasta podstępem, ale Jan II Zamoyski, odczytał intencje władcy... Jak to dawniej się w twierdzy zamojskiej się działo i po której stronie murów obronnych gościliśmy Szwedów, można było się przekonać biorąc udział 27 czerwca w incenizacji pt. "Legenda Stołu Szwedzkiego" przygotowanej przez Stowarzyszenie Turystyka z Pasją.

Miastem władał wówczas ordynat Jan II Zamoyski, wnuk fundatora Zamościa, zwany Sobiepanem. Król szwedzki próbował zdobyć twierdzę zamojską różnymi sposobami. Nie dał rady ani oblężeniem, ani groźbami i przekupstwem. Według zamojskiej legendy, kiedy te wszystkie sposoby zawiodły, monarcha podjął próbę zajęcia miasta podstępem...Przekazał Zamoyskiemu wiadomość, że wycofa swoje wojsko spod Zamościa i w związku z tym chciałby zjeść z dzielnymi obrońcami posiłek pożegnalny w murach twierdzy. Sobiepan przejrzał podstęp Szweda. Wiedział, że wpuszczając wojska króla straci miasto, jednak gościnność nakazywała przyjąć i przygotować poczęstunek dla tak znamienitej postaci. Zamoyski nakazał rozstawić stoły za murami miasta, a na nich podać najlepsze trunki i półmiski z wykwintnym jedzeniem. Nie wystawiono jednak ław ani krzeseł, stąd król i jego armia musieli jeść na stojąco trzymając talerze w rękach.

Od tej pory, poczęstunek na stojąco nazywany jest na całym świecie stołem szwedzkim.

W patio RESTAURACJI RENESANS przybyłych gości staropolskim zwyczajem godnie przyjęto smakowitym jadłem i piciem. Był pachnący smalczyk z ogóreczkiem i młodą cebulką, dorodne wędliny i mięsiwa, aromatyczne śledzie w oleju, marynowane grzybki z podmiejskich lasów, czosnek z ogrodów Zamoyskiego dla odwiedzenia złych mocy, cebularze zamojskie, rumiane bułeczki z kapustą, kaszą, marmoladą oraz wiele innych regionalnych specjałów. Długo ucztowano w gościnnych progach gospodarza i radowano się faktem, że "właściwie" i po zamojsku władcę szwedzkiego potraktowano... Aż nadszedł czerwiec roku 2017 i wciąż jeszcze napawano się polską pomysłowością i zaradnością. A mury twierdzy jak stały, tak stoją i niech tak zostanie...

Projekt Stowarzyszenia Turystyka z Pasją wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Urząd Miasta Zamość oraz Zamojskie Restauracje.
Teksty i dialogi zawarte w Inscenizacji oparte są na motywach "Potopu" Henryka Sienkiewicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto