Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRRiTV wypowiada wojnę tym, którzy nie płacą abonamentu

Piotr Brzózka
33,8 miliona złotych abonamentu radiowo-telewizyjnego zapłacili w tym roku mieszkańcy województwa łódzkiego. Aż? Raczej tylko. Gdyby płacili wszyscy, którzy mają zarejestrowany telewizor, można ostrożnie szacować, że kwota ta przekroczyłaby 100 milionów. A gdyby jeszcze wszyscy posiadacze telewizora zarejestrowali go...

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce walczyć z dłużnikami. Pierwsi wkrótce mają trafić do rejestru dłużników. A w dalszej perspektywie być może czeka nas powszechny abonament płacony razem z rachunkiem za prąd, bo to powszechna opłata.

KRRiTV podpisała właśnie pilotażową umowę z Pocztą Polską, która wysłała pierwsze wezwania do zapłaty zaległego abonamentu. Na razie do 100 losowo wybranych osób i 50 firm w kraju.

Wezwanie zapowiada dotkliwą sankcję - ci, którzy nie zapłacą, mają trafić na czarną listę dłużników. A to oznacza m.in. zablokowanie możliwości kredytowych.

- To program pilotażowy, ale już widzimy, że przynosi efekty, bo pierwsze wpłaty od adresatów listów już wpłynęły. Dlatego chcemy podpisać kolejną umowę, tym razem dotyczącą losowo wybranych 1500 osób - zapowiada Katarzyna Twardowska, rzecznik KRRiTV.

Kontrolerzy z poczty chodzą też po domach i sprawdzają, czy zarejestrowaliśmy telewizory i radioodbiorniki, a także czy płacimy abonament. Nie mamy obowiązku wpuścić ich do mie-szkania, choć pracownicy poczty mogą domagać się dowodu zarejestrowania sprzętu RTV. Jeśli ktoś odmówi pokazania dowodu, twierdząc, że telewizora nie posiada, wracamy do punktu wyjścia - kontrolerzy poczty nie mają prawa do domu się wedrzeć, aby to sprawdzić.

Abonament w terminie płaci zaledwie 1,3 miliona osób w kraju, a zobowiązanych do tego jest 4,3 miliona osób. KRRiTV oblicza, że zaległości 3 milionów osób sięgają już 2 miliardów złotych. A mimo swej wielkości, kwota ta nie oddaje całej skali problemu.

Liczba 4,3 miliona odnosi się tylko do tych, którzy byli praworządni i zarejestrowali telewizor bądź radioodbiornik. Ale w kraju jest 13,2 miliona gospodarstw domowych. Można domniemywać, że w 99 procent z nich stoi sprzęt rtv. Odliczając zwolnionych z płacenia abonamentu, i tak w "szarej strefie" jest kilka milionów Polaków.

Dlatego Rada poważnie zastanawia się nad zmianami w ustawie medialnej, które pomogłyby wprowadzić takie rozwiązanie. Wówczas abonament płaciłby każdy, kto jest odbiorcą prądu, a "poborcą" byłby zakład energetyczny. Do złożenia takiego projektu zmian prawnych namawiany jest prezydent Bronisław Komorowski, bo KRRiTV nie ma inicjatywy ustawodawczej.

Wsp. Małgorzata Węgiel

*******
Kto nie musi płacić?

Z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego z mocy prawa jest zwolniona m.in. część emerytów oraz osoby na rencie i bezrobotni. Zwolnienie z opłat dotyczy osób, które: ukończyły 75 rok życia zaliczają się do pierwszej grupy inwalidzkiej.

Nie płacą abonamentu również: osoby o całkowitej niezdolności do pracy i te, u których lekarze orzekli znaczny stopień niepełnosprawności, inwalidzi wojenni i wojskowi, renciści, bezrobotni, emeryci, gdy wysokość ich świadczenia nie przekracza 50 proc. ubiegłorocznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, w tym roku emerytura nie może przekroczyć 1 tys. 612 zł 99 gr.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto