Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja w PWSZ Zamość: o klimatologii, rolnictwie i turystyki

Joanna Nowicka
Konferencja w PWSZ Zamość: o klimatologii, rolnictwie i turystyki
Konferencja w PWSZ Zamość: o klimatologii, rolnictwie i turystyki PWSZ Zamość
Zagadnienia związane z tematyką klimatologii, rolnictwa oraz turystyki i rekreacji były przedmiotem ostatniej konferencji w PWSZ Zamość, którą wspólnie zorganizowały: Komisja Agrometeorologii i Klimatologii Stosowanej Oddział PAN w Lublinie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu oraz Lwowski Narodowy Uniwersytet Rolniczy w Dublanach.

„VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. Klimat pola uprawnego. Meteorologia i klimatologia w teorii i praktyce” odbyła się w dniach 17–20 września, a obradowano w Lublinie, Zamościu i Lwowie.

Pierwszego dnia konferencji PWSZ gościła naukowców z ośrodków akademickich w całej Polsce, m.in. ze Szczecina, Wrocławia, Olsztyna i Krakowa. Referenci reprezentowali różne dziedziny nauki, takie jak meteorologia, agrometeorologia, geoinżynieria, geoinformatyka czy technologia produkcji roślinnej. W konferencji wzięli udział także wykładowcy PWSZ. Obrady zamojskie odbyły się 17 września w oddanej niedawno do użytku sali wykładowej, w siedzibie rektoratu przy ul. Pereca 2. Otworzył je rektor PWSZ, prof. dr hab. Waldemar Martyn, który powitał przybyłych gości, przybliżył 10-letnią historię i specyfikę uczelni oraz podziękował za obecność i wręczył kwiaty dr. hab. inż. Joannie Bac-Bronowicz, córce zmarłego prof. Stanisława Baca juniora, którego pamięci była poświęcona omawiana konferencja. Wybitny lubelski agrometeorolog był organizatorem poprzednich konferencji dotyczących klimatu pola uprawnego, a we wspomnieniach prof. Józefa Kołodzieja zapisał się jako wspaniały naukowiec i nauczyciel akademicki, bezinteresowny doradca, człowiek szlachetny, nie dbający o zaszczyty, o szerokiej wyobraźni, o dobrym sercu, a przede wszystkim spolegliwy Przyjaciel.

Następnie głos zabrał dr hab. Andrzej Samborski, który w obecności znamienitego audytorium pogratulował rektorowi PWSZ otrzymania niedawno tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Narodowego „Akademia Ostrogska” w Ostrogu, na co zebrani zareagowali gromkimi brawami. Po tych miłych akcentach uczestnicy przeszli do wygłaszania swoich referatów, zakończonych interesującą dyskusją.

W kolejnych dwóch dniach obradowano we Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Rolniczym w Dublanach. Oprócz sesji referatowej miała miejsce prezentacja stacji aerologicznej, której dokonał Vasyl Smychok. Konferencję zakończyła się w sobotę 20 września sesją posterową w budynku PWSZ przy ul. Pereca.

Udział PWSZ w Zamościu w organizacji konferencji wzbogacił pole badawcze o obserwacje z zakresu turystyki i rekreacji, o czym wspominał dr hab. Andrzej Samborski: – Hasłem przewodnim od początku jest klimat pola uprawnego. Twórcy konferencji zakładali, iż poruszane zagadnienia będą dotyczyć warunków pogodowych na wzrost i rozwój roślin. My dodajemy od siebie pierwiastek „turystyka”, żeby poszerzać perspektywę badawczą. W obecnych czasach zyskuje na znaczeniu turystyka wiejska, turystyka na terenach wiejskich oraz agroturystyka. Biorąc pod uwagę te zjawiska, koncentrujemy się nie tylko na produkcyjnych walorach rolnictwa, ale także kulturowych, przyrodniczych i historycznych.

Ponadto konferencja posłużyła zaprezentowaniu badań przeprowadzonych w Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii PWSZ w Zamościu. Badano właściwości energetyczne barszczu Sosnowskiego oraz nadwyżki słomy zbóż i rzepaku z gminy Grabowiec. Za badania odpowiadali rektor PWSZ, dr inż. Bożena Niemczuk oraz mgr inż. Karol Kitka. Warto również dodać, że od czerwca br. w uczelni funkcjonuje Zakład Gleb i Podłoży Ogrodniczych, posiadający własne laboratorium, w którym przeprowadzane są specjalistyczne analizy fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne.

PWSZ przez dziesięć lat funkcjonowania nieustannie buduje swoją renomę w polskim środowisku akademickim. Organizacja tego typu konferencji, jak ta dotycząca klimatu pola, wpływa pozytywnie na prestiż zamojskiej uczelni oraz sytuuje ją wśród czołowych ośrodków naukowych województwa lubelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto