Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na prezydenta Zamościa wzięli udział w debacie na temat gospodarki (ZDJĘCIA, WIDEO)

Joanna Nowicka
Kandydaci na prezydenta Zamościa wzięli udział w debacie na temat gospodarki
Kandydaci na prezydenta Zamościa wzięli udział w debacie na temat gospodarki jn
Podczas piątkowej debaty kandydatów na prezydenta Zamościa nie brakowało wzajemnej krytyki, przytyków i uszczypliwości. Dowiedzieliśmy się kto kogo lubi a kto za kim nie przepada. I dlaczego tak jest. A czego dowiedzieliśmy się o wizji rozwoju gospodarczego Zamościa?

Wizja rozwoju gospodarczego Zamościa zaprezentowana przez kandydatów na prezydenta:

Sławomir Ćwik

podkreślał, że miasto powinno dbać o istniejący już lokalny biznes. Stwierdził, że za 20 lat widziałby Zamość jako prężny ośrodek gospodarczy, gdzie rozwija się produkcja, usługi i społeczeństwo obywatelskie.
- Czy możemy samodzielnie rozwinąć Zamość gospodarczo, doprowadzić do skokowego wzrostu gospodarczego? To bardzo trudne, ale na przykładzie moim i moich przyjaciół widać, że to możliwe. Brakuje nam kapitału, infrastruktury, wykwalifikowanych kadr czy relacji handlowych - mówi kandydat.

Sławomir Ćwik podkreślał, że dla regionu niezbędny jest kapitał zewnętrzny. Dodał też, że samorząd powinien dbać o już istniejący lokalny biznes: - To przedsiębiorcom stąd trzeba pomagać, ale nie powinno to polegać na tym, że uzbrojone tereny w centrum Zamościa przekwalifikowuje się na potrzeby rozbudowy zagranicznych sieci, supermarketów - powiedział.

Samorząd, zdaniem Ćwika może wspierać gospodarkę powołując zespół, który zajmie się ściąganiem inwestorów. Nie wykluczał, że do takich zadań warto "ściągnąć" do Zamościa osobę z innej gminy mającą doświadczenie i sukcesy na tym polu.

Kolejny z pomysłów kandydata to ożywienie przemysłu przetwórczego regionie. Np. dzięki... kanapkom: - Dowiedziałem się ostatnio, że na Orlenie sprzedawane są kanapki ze Słowacji. Zróbmy kanapkę zamojską. Powinien być to świetny produkt.

Sławomir Ćwik dodał też, że w Hetmańskim Grodzie należy wydłużyć sezon turystyczny i określić na nowo grupę docelową turystów dla których miasto skieruje ofertę.

Marta Pfeifer

temat gospodarki porównała do biegów. Konkretnie - sztafety: - Sukces w sztafecie odnosi się w tedy, gdy pałeczkę zdecydowanie przekazuje się następcy. A taką pałeczką jest dla nas administracja, samorząd.

Kandydatka podkreślała, że przedsiębiorcy, którzy chcą realizować inwestycję napotykają na szereg przeszkód i trzeba to zmienić: - Ja chcę, żebyście zarabiali pieniądze i zatrudniali pracowników. Zamierzam w urzędzie stworzyć wydział obsługi klienta, ale nie taki, że to Wy przychodzicie do urzędów, ale to urzędnik przyjeżdża do Was. Monitoruje Waszą sprawę i przywozi Wam dokumenty gotowe do podpisu - mówiła o swoim pomyśle Marta Pfeifer.

- Wy jesteście ważni. W firmie jednoosobowej przedsiębiorca musi zamknąć firmę, by przyjechać do urzędu. I wtedy firma nie zarabia a jak nie zarabia to nie płaci podatków.

Marta Pfeifer chce też kłaść nacisk na kształcenie kadry takiej jakiej oczekują przedsiębiorcy, w konsultacji z nimi: - Jaka kadra Wam jest potrzebna? - pytała przedsiębiorców.

Niezależna kandydatka dodała też, że przetargi na inwestycje powinny być konstruowane tak, by realizowały je lokalne firmy. Mówiła też o potrzebie współpracy z gminą Zamość.

Poseł Jarosław Sachajko

podkreślił, że podstawową funkcją samorządu jest ściąganie kapitału.
- Zamość się dusi, jest mało terenów inwestycyjnych. Trzeba połączyć Zamość z gminą Zamość - mówił o swoim pomyśle.

Jak tego dokonać? - Najpierw trzeba obniżyć podatki tak, by mieszkańcy gminy nie bali się, że te będą wysokie. Myślę, że wtedy bez problemu przekonam mieszkańców gminy, by przyłączyli się do miasta - powiedział.

Poseł chce w celu realizacji swoich planów przeprowadzić referendum. Kwestia referendum wracała w jego wypowiedziach kilkukrotnie. W ten sposób parlamentarzysta chciałby regulować też wysokość podatków. Mieszkańcy sami decydowaliby na co chcą płacić więcej a na co mniej. Referenda (przynajmniej początkowo, z tego co zrozumieliśmy) poseł widziałby co roku. Mieszkańcy wypowiadaliby się w nich, poza kwestiami podatkowymi o kierunkach rozwoju miasta: - Dzień referendalny to narzędzie, które będzie dyscyplinowało władze miasta tak, by kampania wyborcza nie była tylko koncertem życzeń i obietnic. Obietnice wyborcze nie mogą być niespełniane, albo spełniane na poziomie40 procent - podkreślał poseł.

Jarosław Sachajko mówił też o potrzebie budowy w mieście dużego centrum konferencyjnego oraz o powrocie do tradycji Zamościa jako miasta akademickiego skupionego na dwóch wydziałach: lekarskim i techniczno-informatycznym.

Andrzej Wnuk

podkreślał, że w kwestiach gospodarki trzeba oceniać przede wszystkim co można zrobić biorąc pod uwagę położenie miasta.
- Podstawowe warunki jakie mamy to rolnictwo, piękna przyroda, meblarstwo, które dobrze się rozwija i bliskość granicy. Tutaj rację bytu ma handel i usługi nastawione na współpracę transgraniczną. Szeroka gałąź tych usług związana jest z ochroną zdrowia. Coraz więcej usług świadczonych przez nasze szpitale kierowana jest do sąsiadów zza wschodniej granicy.

Andrzej Wnuk mówił o kontynuacji rozwoju turystycznego miasta: - Chcemy ściągać tych , którzy nie tylko chcą podziwiać układ urbanistyczny miasta, ale przyjeżdżają w celach eventowych; zabaw, koncertów - stwierdził.

Prezydent podkreślał, że miasto stara się rozwijać szkolnictwo zawodowe i w przyszłości będzie to kontynuowane: - Będziemy starali się wraz z uczelniami ponownie otwierać kierunki informatyczne, to jest przyszłość miasta.

Andrzej Wnuk dodał, że jego rozmowy z inwestorami pozwoliły wyciągnąć wnioski, że wielkiego przemysłu nie będzie w Zamościu dopóki miasto nie znajdzie się przy głównych szlakach komunikacyjnych.

Kandydat zapowiedział też, że miasto złożyło wniosek na sfinansowanie badań geotermalnych: - Sprawdzimy czy mamy możliwość rozwijać się w kierunku geotermii. To oczywiste rozwinięcie rozwoju turystycznego miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto