Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Przywidz. PGNiG planuje jeden odwiert

Wawrzyniec Rozenberg
Z Joanną Zakrzewską, rzeczniczką PGNiG o odwiertach na terenie gminy Przywidz i sytuacji rolników rozmawia Wawrzyniec Rozenberg

Ile odwiertów przewiduje inwestor w gminie Przywidz i w jakich miejscach?
Na terenie gminy Przywidz planowany jest 1 odwiert poszukiwawczo-badawczy w okolicy Miłowa. Termin wykonania odwiertu zależny jest od pozyskania gruntu, ale może mieć to miejsce pod koniec 2012 roku.
Skąd firma weźmie wodę dla odwiertów?
PGNiG pobiera wodę z miejscowych wodociągów. Za pobraną wodę uiszczane są opłaty, co jest zgodne z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Gdy takie rozwiązanie jest niemożliwe, możemy pobierać wodę do celów produkcyjnych z własnych ujęć wód powierzchniowych lub podziemnych na podstawie pozwolenia wodno-prawnego.
Jaki jest skład mieszanki do wypłukiwania urobku w czasie wiercenia?
Skład płuczki użytej podczas wiercenia otworu dobierany jest po zatwierdzeniu projektu technicznego wiercenia. Skład dobierany jest na podstawie otrzymanych wyników pomiarów geofizycznych i indywidualnie dobierany do przewiercanych warstw geologicznych. Skład płuczki musi gwarantować bezpieczne prowadzenie prac.
Co zrobicie ze ściekami?
Zgodnie z przepisami zagospodarowania odpadów, opracowuje się szczegółowe programy gospodarowania odpadami wydobywczymi, powstającymi na terenie wiertni. Wszystkie odpady gromadzi się w specjalnie dla nich przeznaczonych zbiornikach, pojemnikach i kontenerach oraz sukcesywnie wywozi do składowania, wykorzystania lub utylizacji. Płyn po zabiegu szczelinowania jest czyszczony na miejscu w przystosowanych do tego celu urządzeniach, odpowiednio zabezpieczonych i ponownie używany do zabiegów szczelinowania. Część płynu, który się już nie nadaje, trafia do oczyszczalni ścieków. W tym celu podpisywane są umowy na odbiór płynu.
Jaka jest szansa na uzyskanie odszkodowań odtworzeniowych dla mieszkańców? Czy plony rolnicze z tych terenów będą miały zbyt i kto to zapewni?
W sytuacji, kiedy właściciel nieruchomości, na skutek działań związanych z poszukiwaniem, rozpoznawaniem lub wydobywaniem gazu łupkowego uzna, że poniósł szkodę, to sprawca tej szkody będzie, zgodnie z przepisami Prawa Geologicznego i Górniczego oraz Kodeksu Cywilnego, zobowiązany do jej naprawienia. Działalność prowadzona na podstawie posiadanej przez PGNiG S.A. koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu, a w przyszłości ewentualnie koncesji na wydobywanie, znacząco różni się od wydobycia np. węgla. W przypadku poszukiwań gazu i jego wydobycia, tak naprawdę mamy na powierzchni tylko instalacje do odbioru paliwa. Tak zwany obszar górniczy obejmuje nieznaczne tereny i może ograniczyć się wyłącznie do tych miejsc, na których będą zlokalizowane instalacje wydobywcze. Przykładem są takie instalacje w miejscowości Dębki nad morzem, gdzie wydobycie gazu konwencjonalnego nie obniżyło walorów turystycznych tej miejscowości. Obawy o plony rolnicze nie mają podstaw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto