Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geologiczne uwarunkowania wykorzystania gruntowych pomp ciepła w rejonie Zamościa (ZDJĘCIA)

Lila Pietrusiewicz
Gruntowe pompy ciepła są dobra alternatywą dla geotermii wykorzystującej wody termalne. Jest to doskonały sposób na ogrzanie i chłodzenie budynków, również mieszkalnych, szczególnie tam, gdzie nie ma podłączenia do sieci gazowej, a występuje jedynie przyłącze energetyczne. Gruntowe pompy ciepła mogą być zainstalowane praktycznie w każdym rejonie Polski - mówili podczas spotkania w Sali Consulatus eksperci z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowy Instytut Badawczy.

22 czerwca w Sali Consulatus odbyło się spotkanie z przedstawicielami Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowy Instytut Badawczy oraz z władzami Miasta Zamość poświęcone tematyce wód termalnych.

Przedstawione prezentacje to:

STUDIUM MOŻLIWOŚCI WYSTĘPOWANIA I WYKORZYSTANIA WÓD TERMALNYCH W ZAMOŚCIU WNIOSKI - dr M. Socha

W wystąpieniu zaprezentowano wnioski z wykonanego opracowania pokazującego budowę geologiczną i warunki hydrogeologiczne na obszarze miasta Zamość. Przedstawiono również wynikające z nich możliwości i ograniczenia dla zagospodarowania wód termalnych, ze szczególnym uwzględnieniem wyników analizy parametrów hydrodynamicznych i hydrochemicznych poszczególnych poziomów wodonośnych pod kątem możliwości ich ujęcia i eksploatacji. Wstępnie określono przydatność wód i wskazany optymalny kierunek zagospodarowania a także zagrożenia związane z eksploatacją oraz funkcjonowaniem inwestycji.

GEOLOGICZNE UWARUNKOWANIA WYKORZYSTANIA GRUNTOWYCH POMP CIEPŁA W REJONIE ZAMOŚCIA - w opracowaniu mgr inż. Grzegorza Ryżyńskiego oraz mgr Jacka Kocyły.

W prezentacji przedstawiono zagadnienia dotyczące wpływu uwarunkowań geologicznych na wydajność gruntowych pomp ciepła, będących efektywnym źródłem energii. Dysponując bazami danych geologicznych gromadzonych przez Państwowy Instytut Geologiczny przedstawiono wstępną analizę potencjału geotermii niskotemperaturowej rejonu Zamościa. Gruntowe pompy ciepła są dobrą alternatywą dla geotermii wykorzystującej wody termalne. Jest to doskonały sposób na ogrzanie i chłodzenie budynków, również mieszkalnych, szczególnie tam, gdzie nie ma podłączenia do sieci gazowej, a występuje jedynie przyłącze energetyczne. Gruntowe pompy ciepła mogą być zainstalowane praktycznie w każdym rejonie Polski. Do właściwego i wydajnego działania tego systemu konieczne jest jednak szczegółowe rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych. To od nich bowiem w decydującej mierze zależy powodzenie i wydajność energetyczna inwestycji. Brak takiego rozpoznania lub rozpoznanie niewłaściwe może negatywnie wpłynąć na moc cieplną instalacji lub koszty jej wykonania.

Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja z uczestnikami. Pytania dotyczyły głównie rzeczywiswistych możliwości istnienia wód, ich wykorzystania jak i kosztów eksploatacji w porównaniu z innymi złożami na terenie Polski. Wykonanie prac do stanu przedeksloatacyjnym to koszt około 1 mln w całości refudowany ze środków zewnętrznych.

Jak wynika z wypowiedzi ekspertów, teren pierwotnie wskazany do wykonania wwiertu zostanie zmieniony ze względu na warunki gruntowo - wodne niespełniające kryteriów dla wystarczająco opłacalnej i bezpiecznej eksploatacji złóż. Geolog mając do dyspozycji szczegółowe informacje na temat rodzajów gruntów i głębokości warstw wodonośnych występujących w podłożu, z dużą precyzją określi czy moc projektowanej instalacji będzie optymalna. Bierze się pod uwagę m.in. geologię na wybranych głębokościach (serie geologiczno-inżynierskie), głębokość występowania gruntów problematycznych (NP. grunty ekspansywne, zapadowe, podatne na deformacje filtracyjne, silnie osiadające, zwietrzeliny), głębokość występowania skał starszego podłoża, obszary zagrożeń powierzchniowymi ruchami masowymi, przekroje geologiczno-inżynierskie, występowanie gruntów antropogenicznych i słabonośnych. Istotne znaczenie ma również stopień udokumentowania terenu i czy podobne wwierty byłu już wykonywane w pobliżu.

W celu uniknięcia niedoszacowania lub przeszacowania zdolności gruntu do przekazywania ciepła, w procesie projektowania dolnego źródła pomp ciepła dla inwestycji oplanowanej mocy powyżej 50 kW konieczne jest przeprowadzenie testu reakcji termicznej.

Jak czytamy w materiałach przygotowanych przez Państwowy Instytut Geologiczny- PIB na spotkanie w Zamościu, metoda TRT polega na iniekcji energii cieplnej do otworu wyposażonego w OWC. Czynnik roboczy krążąc w układzie zamnietym wymiennika urządzenia pomiarowego przekazuje ciepło do gruntu. Urządzenie rejestruje temperaturę czynnika na wlocie i wylocie z OWC. Dzięki badaniu TRT można dostosować projektowany geotermalny system ogrzewania i chłodzenia obiektu do rzeczywistych warunków termicznych ziemi, a tym samym uniknąć niedoborów energii w systemie.

W spotkaniu z ekspertami z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB udział wzięli m. in. samorządowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji oraz młodzież, w tym uczniowie klasy o profilu geologicznym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Piłsudskiego NR 5 w Zamościu.

Przeczytaj również: ZŁOŻA GEOTERMALNE W ZAMOŚCIU. STUDIUM MOŻLIWOŚCI WYSTĘPOWANIA I EKSPLOATACJI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto