Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gaz łupkowy - zagrożenia i korzyści. Konferencja w Zamościu

Joanna Nowicka
Gaz łupkowy - zagrożenia czy korzyści? Konferencja w Zamościu
Gaz łupkowy - zagrożenia czy korzyści? Konferencja w Zamościu JN
Stosowane technologie, wpływ na środowisko, zużycie wody i korzyści z wydobycia dla gmin - wokół tych tematów koncentrowali się prelegenci podczas środowej konferencji "Gaz z łupków – wpływ na środowisko; zagrożenia czy korzyści dla człowieka?", która odbyła się w zamojskim hotelu Artis.

Zorganizowana przez Instytut Studiów Ekonomicznych konferencja jest jedną z pierwszych z cyklu debat, które organizatorzy planują przeprowadzić w ciągu najbliższego roku. Eksperci chcą odwiedzić miasta w województwach, których bezpośrednio dotyczy tematyka łupków. W lubelskim debaty odbędą się jeszcze w Chełmie i Lublinie.

- Ten projekt należało zrealizować kilka lat temu, ale też nie wydawało się, by było szczególne zainteresowanie takimi działaniami - mówił Przemysław Grabowski z ISE i podkreślał: - Jesteśmy tu po to, by przedstawić to co o gazie dziś wiadomo na pewno. Nie stoimy po żadnej ze stron, nie agitujemy, jesteśmy małą grupą doradczą z nikim nie powiązaną.

Grabowski zwracał uwagę na brak merytorycznej wiedzy o łupkach przekazywanej Polakom. Jego zdaniem, przekaz płynący z mediów niewiele wnosi, bo rozmawiają ze sobą "dziennikarze, którzy nie wiedzą o co pytać" i politycy, którzy niekoniecznie znają odpowiedzi. Dodał też, że przed kilkoma laty wieści o złożach gazu w Polsce spotkały się z entuzjazmem, który nie był niestety poparty wiedzą i świadomością tematu.

Wśród prelegentów był m.in. Paweł Lis, geolog, specjalista do spraw gazu łupkowego i były pracownik Państwowego Instytutu Górnictwa. Geolog zaznaczał, że nie wie jak etap poszukiwań gazu zakończy się dla polskiej gospodarki, ale - poprzez odwierty - wiele uczyniono dla geologii: - Otrzymujemy wiele cenny informacji, których nie moglibyśmy uzyskać z badań finansowanych z polskich źródeł - mówił Lis.

Ekspert podkreślał też, że w Polsce proces poszukiwań gazu przebiega znacznie wolniej niż było to w Stanach. Jego zdaniem, nie ma też u nas mowy o takiej samej ilości odwiertów umiejscowionych na stosunkowo nie wielkich obszarach jak praktykuje się w USA. Nie pozwoli na to gęstość zaludnienia i zabudowy w Polsce.

Paweł Lis odniósł się też do nurtującego problemu zanieczyszczeń gleby metodą szczelinowania: - W ziemię wprowadzane są ogromne ilości płynu 2 tys, m. kw. przy jednym odwiercie. W większości jest to woda, ale 0,5% płynu stanowią substancje chemiczne. Na zewnątrz powraca od 20 do 40% płynu. Reszta pozostaje w ziemi - informował podkreślając jednocześnie, że według dostępnych danych, takie chemikalia nie stanowią istotnego zagrożenia dla środowiska

Prelegent uspokajał też obawy dotyczące zbyt dużego poboru wód gruntowych przez inwestorów. Podkreślał, że nad jej wykorzystaniem w optymalnych ilościach czuwa służba hydrologiczna.

Konferencja w Artisie zorganizowana została głównie z myślą o samorządowcach i przedstawicielach administracji publicznej. Na debatę przyjechał m.in. starosta zamojski Henryk Matej, wicestarosta Jerzy Sobczuk, wójt gminy Miączyn, Józef Długosz i wójt gminy Grabowiec, Tadeusz Goździejewski. W hotelu pojawili się również sceptycy wydobycia gazu z łupków z gminy Grabowiec.

- Przedstawiciele władzy, za wyjątkiem wójta Grabowca, opuścili konferencję bardzo szybko. Tak to władza samorządowa ignoruje mieszkańców i organizatorów konferencji. Gdyby nie liczny udział mieszkańców zainteresowanych ich przyszłością w kontekście inwestycji "łupkowych" prelegenci mówiliby do pustych krzeseł.
Mamy rozumieć, że chcą słuchać tylko koncernów, na sponsorowanych spotkaniach zamkniętych dla mediów i mieszkańców? - skomentował po spotkaniu Andrzej Bąk z Żurawlowa.

Wśród prelegentów znalazł się też dr Jan Winter oraz Marcin Krupa, który informowali o aspektach środowiskowych i społecznych wydobywania gazu z łupków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto