Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata w Zamościu: Polityka społeczna - co musi się zmienić? ZDJĘCIA

Joanna Nowicka
„Aktualne wyzwania polityki społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce” - debata w Zamościu.
„Aktualne wyzwania polityki społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce” - debata w Zamościu. JN
O wyzwaniach polityki społecznej, współpracy sektora socjalnego z samorządowym i wyzwaniach konwencji o prawach osób niepełnosprawnych rozmawiali w piątek uczestnicy debaty zorganizowanej w Zamościu w delegaturze UW przez stowarzyszenie Krok za Krokiem.

W debacie „Aktualne wyzwania polityki społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce” wzięli udział m.in. Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pani Irena Wóycicka, Doradca Społeczny Prezydenta RP Pani Joanna Staręga-Piasek i dr Krzysztof Kurowski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Szczególnie ważne jest dziś pojęcie integracji. A to dlatego, że włożyliśmy wiele wysiłku w dezintegrację –stwierdziła w prelekcji Joanna Staręga-Piasek wyjaśniając dalej: - Poszczególne instytucje muszą współpracować w zakresie pomocy społecznej. Pracownik socjalny sam nie wie wszystkiego. Potrzebuje sygnałów, np. od policji. Z kolei lekarze… oni wiedzą pierwsi, że mamy do czynienia z niepełnosprawnością.

Doradca Prezydenta podkreślała, że na polu tej współpracy muszą wykazać się też samorządy, które powinny „przymykać oczy na podziały między instytucjami”.

- Bez partnerstwa każdy pozostanie w swoim przydziale z uczuciem, że dobrze wykonał obowiązku a zawiodła druga strona – mówiła Joanna Staręga-Piasek.

Z kolei Maria Król, Przewodnicząca Stowarzyszenia „Krok za krokiem” skupiła się w wystąpieniu na przedstawieniu wyzwań przed jakimi stoi Polska w kontekście ratyfikacji konwencji o prawach osób niepełnosprawnych: - Musimy odejść od podejścia opiekuńczego, charytatywnego na rzecz tego opartego o respektowanie praw człowieka. Nie będzie łatwo, bo musimy zmieniać świadomość i samych niepełnosprawnych i pracowników socjalnych, ale tę drogę trzeba przebyć; od pacjenta do obywatela – podkreślała przewodnicząca.

- Polska ustawa o pomocy społecznej musi być zmieniona, bo nie jest zgodna z konwencją. Przewiduje usługi opiekuńcze a nie wspierające. A konwencja ma wyższość prawną nad ustawami, nawet tą o ochronie zabytków – dodał dr Krzysztof Kurowski pozwalając sobie na uszczypliwość pod adresem zamojskiego Ratusza (od. red. budynek jest całkowicie niedostępny dla niepełnosprawnych).

Prelegenci mieli okazję przed debatą odwiedzić Środowiskowy Dom Samopomocy w Białobrzegach. Podczas debaty wyrażali uznanie dla funkcjonującej w okolicach Zamościa placówki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto