Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń nie jest groźny dla człowieka

PF
Andrzej Długiewicz,Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił na Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa I Leśnictwa informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń
Andrzej Długiewicz,Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił na Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa I Leśnictwa informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń PF
Powiatowy Lekarz Weterynarii Andrzej Długiewicz uspokajał na Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictw przed afrykańskim pomorem świń. Wirus ma charakter choroby ekonomicznej, który nie jest groźny dla ludzi

Andrzej Długiewicz zaznaczył, że choroba afrykańskiego pomortu świń jest bardzo trudna do zwalczenia, ponieważ może rozprzestrzenić się w bardzo szybkim tempie, a objawy u zarażonych osobników pojawiają się późno. Może to doprowadzić do zarażenia się nawet całego stada, wówczas wszystkie zwierzęta padają.

Do piątku w Polsce stwierdzono dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń. Padłe dziki zostały znalezione w wojewódzkie podlaskim, 900 metrów od granicy z Białorusią. Dziki są nosicielami wirusa, który atakuje także trzodę chlewną. Jedynym sposobem na likwidację ognisk choroby jest wybijanie stad, co pociąga za sobą duże straty ekonomiczne. Dlatego niezwykle istotna okazuje się prewencja. Dlatego na terenie całego kraju pojawią się losowe kontrole hodowli trzody chlewnej, sposobu jej transportowania oraz prowadzona na szeroką skalę akcja edukacyjna wśród rolników.

Za "skażone afrykańskim pomorem świń" uznaje się: połowę województwa podlaskiego, jedną czwartą lubelskiego i jeden powiat w województwie mazowieckim. Są to tereny położone w odległości 30-40 km od granicy z Białorusią i Litwą. Na te obszary zostało nałożone embargo unijne, co oznacza zakaz wywozu świń, mięsa wieprzowego, organizowania targów, czy wystaw. Zgodnie z decyzją, trzeba będzie również zagwarantować odizolowanie hodowli trzody chlewnej od dzików. Poza tym obowiązuje zakaz polowań.

Dzięki decyzji Brukseli polska wieprzowina spoza skażonych terenów będzie mogła być normalnie sprzedawana na unijnym rynku. Polscy producenci nie mogą jednak jeszcze odetchnąć z ulgą, bo decyzja w przypadku pozostał państw spoza Unii zależy w większości od odpowiednich instytucji.

W związku z czym Rosjanie wraz z przedstawicielami Unii Europejskiej przeprowadzą w Polsce inspekcje, aby sprawdzić jak Polska radzi sobie z walką z afrykańskim pomorem świń.

Służby weterynaryjne podkreślają, że afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi. - Nie stałoby się nic złego także wtedy, gdyby człowiek zjadł mięso chorego zwierzęcia - tłumaczy Andrzej Długiewicz.

Afrykański pomór świń wywołuje coraz większe emocje wśród hodowców trzody chlewnej. Jak zauważył członek Komisji Waldemar Maciaszek w ostatnich kilkunastu dniach cena skupu żywca spadała nawet o 2 złote i wynosiła 3,30 zł za kilogram (przyp. red. - na początku roku cena jednego kilograma wynosiła ok. 5,50 zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto