18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagroda Gotów w Kotorowie już otwarta. ZDJĘCIA

Joanna Nowicka
Zagroda Gotów w Kotorowie już otwarta
Zagroda Gotów w Kotorowie już otwarta JN
Zagroda Gotów w Kotorowie od niedzieli czeka na turystów. Kompleks stylizowanych budynków wraz z wyposażeniem nawiązuje do burzliwego epizodu z przełomu II i III wieku, gdy Goci ścierali się na tych terenach z Wandalami.

Podczas oficjalnego otwarcia kompleksu zadowolenia ze zrealizowanej inwestycji nie krył wójt gminy Werbkowice, Lech Bojko:

- Jest mi niezmiernie miło, że wykonaliśmy tą inwestycję i możemy się dziś nią cieszyć – mówi wójt i zapowiadał: - Chcemy, by ta zagroda żyła i, by jak najwięcej osób do nas przyjeżdżało. Powstają już zalążki grupy rekonstrukcyjnej Gotów, która szkoli się u naszych braci z Masłomęcza.

Wioska w Kotorowie to kompleks kilku budynków: chaty Gotów, chaty biesiadnej i szopy. Do tego dochodzi drewniany trakt i ogrodzenie. Stylizowaną na przełom II i III wieku Zagrodę w Kotorowie wykonała grupa rzemieślników z Białorusi:

-Jak dotąd zawsze pracowaliśmy na zachodzie Polski. Na wschodzie realizowaliśmy inwestycję po raz pierwszy i było mi bardzo przyjemnie tu pracować. Mam nadzieję, że ten skansen będzie żył i każdy kto tu przyjedzie zabierze ze sobą trochę Waszego ciepła – powiedział kierownik budowy Aleksander „Sasza” Kurban.

Zagroda Gotów w Kotorowie córką wioski w Masłomęczu

Zagroda Gotów w Kotorowie zwana jest „wioską-córką” gockiej wioski funkcjonującej od lat w Masłomęczu. Jak opowiada Bartłomiej Bartecki z Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioska Gotów” pomysł budowy wioski w Kotorowie potraktował początkowo jako ryzyko konkurencji: - Po długich rozmowach z wójtem doszliśmy do wniosku, że miejsca można w kapitalny sposób połączyć, więc walki zobaczycie, ale będą to jedynie pokazy.

Projekt Budowa i wyposażenie "Kompleksu wystawowego – zagroda w krainie Gotów" został sfinansowany z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszt inwestycji to 270 tys. zł. - dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 75 proc.

Zagroda Gotów w Kotorowie - skąd wzięli się Goci?

Wioski Gotów w okolicach Hrubieszowa nawiązują do wydarzeń z II i III wieku, gdy plemiona starożytnego ludu wędrowały nad Morze Czarne. Goci zatrzymali się w swej wędrówce właśnie w Kotlinie Hrubieszowskiej. Tutaj ścierali się z uciekającymi z północy plemionami Wandalskimi. Właśnie ten epizod stał się podstawą do realizacji projektu w Kotorowie a zwiedzający będą tu mogli obejrzeć inscenizację wydarzeń z tamtych lat.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto