Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektroniczne tablice pokażą trasę przejazdu

Redakcja
W trolejbusach pasażerowie będą mogli w wygodniejszy sposób sprawdzić trasę przejazdu. Wszystko dzięki elektronicznym tablicom, które chce zamontować w wozach Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Chodzi o 22-calowe monitory. Mają zastąpić pilśniowe tablice, które są umieszczone na bocznych szybach (tzw. choinki). Jest tam trasa przejazdu z uwzględnieniem wszystkich przystanków, gdzie zatrzymują się wozy MPK. - Tradycyjne tablice są niepraktyczne, bo kierowcy muszą przed rozpoczęciem pracy za każdym razem montować je w uchwyty i tracą przez to czas - ocenia prezes MPK Czesław Rydecki.

Tymczasem na elektronicznych tablicach wyświetlałaby się nie tylko trasa przejazdu. Na ekranie kursor wskazałby, na którym aktualnie przystanku znajduje się pojazd. Oprócz tego byłaby tam informacja, jakie jeszcze pojazdy się tam zatrzymują. - To przydatne dla tych, którzy chcą się przesiąść do innego pojazdu - ocenia szef miejskiego przewoźnika.

Co o nowościach sądzą urzędnicy z Zarządu Transportu Miejskiego? - Brzmi interesująco. Musimy jednak poznać szczegóły - mówi Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM.

Na próbę tablica zostanie zainstalowana w nowym trolejbusie MAZ 203 montowanym w lubelskim MPK. Na jego wyjazd z zajezdni musimy jeszcze poczekać, bo na użytkowanie pojazdu musi się zgodzić Ministerstwo Infrastruktury, które poprosiło o dodatkowe dokumenty techniczne. Jeśli tablica się sprawdzi, pojawi się w nowych trolejbusach, które w tym roku chce zakupić MPK. Koszt jednej elektronicznej tablicy to 9 tysięcy złotych.

Elektronika też na przystankach

Tablice elektroniczne w miejskich trolejbusach to nie jedyna nowinka techniczna, która czeka niedługo pasażerów.

Zarząd Transportu Miejskiego chce pozyskać pieniądze na tzw. "aktywną informację pasażerską". To tablice, które są umieszczane na przystankach i wyświetlają dokładny czas odjazdu autobusu.

Cały system opiera się na technologii GPS. Autobus mijając kolejne czujniki automatycznie wysyła do tablicy informacje, gdzie się znajduje. Następuje przeliczenie czasu dojazdu i pasażer widzi, że jego autobus przyjedzie np. za 3 minuty. To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza podczas korków. Zgodnie z założeniami, do 2012 r. tablice mają zostać zamontowane na przystankach w głównych węzłach komunikacyjnych w mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto