Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W trolejbusach pasażerowie będą mogli w wygodniejszy sposób sprawdzić trasę przejazdu. Wszystko dzięki elektronicznym tablicom, które chce zamontować w wozach Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Chodzi o 22-calowe monitory. Mają zastąpić pilśniowe tablice, które są umieszczone na bocznych szybach (tzw. choinki). Jest tam trasa przejazdu z uwzględnieniem wszystkich przystanków, gdzie zatrzymują się wozy MPK. - Tradycyjne tablice są niepraktyczne, bo kierowcy muszą przed rozpoczęciem pracy za każdym razem montować je w uchwyty i tracą przez to czas - ocenia prezes MPK Czesław Rydecki.

Tymczasem na elektronicznych tablicach wyświetlałaby się nie tylko trasa przejazdu. Na ekranie kursor wskazałby, na którym aktualnie przystanku znajduje się pojazd. Oprócz tego byłaby tam informacja, jakie jeszcze pojazdy się tam zatrzymują. - To przydatne dla tych, którzy chcą się przesiąść do innego pojazdu - ocenia szef miejskiego przewoźnika.

Co o nowościach sądzą urzędnicy z Zarządu Transportu Miejskiego? - Brzmi interesująco. Musimy jednak poznać szczegóły - mówi Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM.

Na próbę tablica zostanie zainstalowana w nowym trolejbusie MAZ 203 montowanym w lubelskim MPK. Na jego wyjazd z zajezdni musimy jeszcze poczekać, bo na użytkowanie pojazdu musi się zgodzić Ministerstwo Infrastruktury, które poprosiło o dodatkowe dokumenty techniczne. Jeśli tablica się sprawdzi, pojawi się w nowych trolejbusach, które w tym roku chce zakupić MPK. Koszt jednej elektronicznej tablicy to 9 tysięcy złotych.

Elektronika też na przystankach

Tablice elektroniczne w miejskich trolejbusach to nie jedyna nowinka techniczna, która czeka niedługo pasażerów.

Zarząd Transportu Miejskiego chce pozyskać pieniądze na tzw. "aktywną informację pasażerską". To tablice, które są umieszczane na przystankach i wyświetlają dokładny czas odjazdu autobusu.

Cały system opiera się na technologii GPS. Autobus mijając kolejne czujniki automatycznie wysyła do tablicy informacje, gdzie się znajduje. Następuje przeliczenie czasu dojazdu i pasażer widzi, że jego autobus przyjedzie np. za 3 minuty. To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza podczas korków. Zgodnie z założeniami, do 2012 r. tablice mają zostać zamontowane na przystankach w głównych węzłach komunikacyjnych w mieście.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!