Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugi dzień święta piwa w Żywcu. Tylko u nas wszystko o Festiwalu Birofilia! [PROGRAM+RELACJA WIDEO]

ŁUG, SOP
fot. Magdalena Kubiś
Dziś (16.06) drugi dzień Festiwalu Birofilia 2012 w żywieckim browarze. Sobotnia część imprezy ruszyła już o godz. 9.00. Podczas tegorocznego święta piwa można spróbować aż ponad 350 gatunków złocistego trunku, głównie z Polski, ale też innych europejskich krajów. Do później nocy na miłośników złocistego trunku - ale nie tylko - czeka mnóstwo ciekawych atrakcji. Warto zatem z nich skorzystać! Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej zapoznaj się ze szczegółowym programem imprezy.

Magdalena Zapatka ze Śląskiego Klubu Birofilów opowiada o swojej pasji oraz pozostałych członków klubu.

Szczegółowy program drugiego dnia święta piwa w browarze w Żywcu - sobota (16 czerwca):

09:00 - Otwarcie drugiego dnia Festiwalu Birofilia 2012
Namiot festiwalowy
• Stoiska piwowarów domowych
• Stoiska polskich browarów rzemieślniczych
• Stoisko Browamatora
• Degustacje piw domowych i rzemieślniczych
• Akcja edukacyjna
• Wystawa etykiet zgłoszonych do Konkursu Etykiet Piw Domowych Birofilia 2012
• Koncerty

CHCESZ ZOBACZYĆ FOTORELACJĘ Z PIERWSZEGO DNIA FESTIWALU BIROFILIA 2012 W ŻYWCU? KLIKNIJ TUTAJ!

09:30 - Pokaz warzenia piwa – wejście nr 1
Prowadzący: Jacek i Beata Michna – Warzymy Witbier – piwo konkursowe Konkursu Piw Domowych Birofilia 2012

10:30 - "Piwo ze smakiem – szkło, temperatura, ocena"
Prowadzący: Tomasz Rogaczewski, instruktor sensoryki, twórca bloga www.4stronypiwa.pl

11:30 - Pokaz warzenia piwa – wejście nr 2

12:30 - "Piwowar Rzemieślnik – możliwości i ograniczenia"
Prowadzący: Michał Saks: piwowar gdańskiej Brovarnii, laureat Konkursu Piw Rzemieślniczych Birofilia 2011

13:30 - Pokaz warzenia piwa – wejście nr 3

14:30 - "Konkurs Piw Domowych Birofilia od kuchni – jak wybieramy najlepsze polskie piwa domowe"
Prowadzący: Tomasz Kopyra – sędzia certyfikowany Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, uczestnik eliminacji i rundy finałowej Konkursu Piw Domowych Birofilia 2011 i 2012

15:30 - Spotkanie z gośćmi i jurorami Festiwalu Birofilia 2012

18:00 - Ogłoszenie wyników konkursów, wręczenie nagród

19:00 - Ogłoszenie Grand Championa Birofilia 2012

20:00 - Koncert zespołu Jary Band

24:00 - Zakończenie programu

Strefa kolekcjonerska
• Spotkania i wymiana kolekcjonerska
• Konkursy piwowarskie i zabawy na scenie giełdowej

Aleja Piw Świata
• Stoiska z szeroką ofertą piw browarów przemysłowych obejmującą 200 marek w kilkunastu stylach piwnych
Stoisko 18+
• Akcja edukacyjna na temat odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu

Teren Festiwalu
• Stoisko Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych
• Sklepik festiwalowy ze sprzedażą piw butelkowych
• Sklepik ze sprzedażą gadżetów festiwalowych materiałów reklamowych, pamiątek, gadżetów piwnych, książek i wydawnictw o tematyce piwnej
• Sklepy z akcesoriami do warzenia piwa
• Występy folklorystyczne na żywo
• Stoiska gastronomiczne
• Pokaz palenia słodu do portera

Informacje dodatkowe
5.00 - Otwarcie Piwiarni Żywiecka
7.00 - Otwarcie Strefy kolekcjonerskiej
10.00-18.00 - Dzień Otwarty Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu – bezpłatne zwiedzanie

Festiwalu Birofilia jest wydarzeniem odbywającym się już od kilkunastu lat i co roku ściąga coraz więcej miłośników złocistego trunku – w ubiegłym roku do browaru założonego w 1856 r. przybyło ich ponad 4 000. Festiwal rozpocznie się w piątek 15. czerwca po południu a zakończy następnego dnia - w sobotę o północy.
Uczestnicy Festiwalu mogą liczyć na wiele atrakcji. Obok zwiedzania Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu i Muzeum Browaru, będą degustować piwa uwarzone przez piwowarów domowych i restauracyjnych oraz wymieniać się etykietami, kapsami, podkładkami, kuflami i innymi piwnymi atrybutami. Będą mogli również wziąć udział w warsztatach warzenia piwa albo porozmawiać osobiście z największymi autorytetami w piwnym świecie. W Alei Piw Świata piwosze będą mieli także możliwość spróbowania i zakupienia ponad dwustu piw w kilkunastu stylach piwnych z całego świata. Nie ma w Polsce drugiego miejsca, w którym można by spróbować tak wielu piw.
Kulminacyjnym punktem imprezy będzie wybranie przez międzynarodowych mistrzów piwowarstwa Grand Championa 2012 – najlepszego piwa domowego w Polsce. Piwowar domowy, który stworzył to najlepsze piwo roku w nagrodę uwarzy je ponownie – tylko nie w kuchni czy piwnicy a w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie i nie w objętości 20 l a kilka tysięcy razy większej. Wszyscy mieszkańcy Polski będą mogli spróbować Grand Championa Birofilia 2012 jak zwykle 6 grudnia 2012 r. w Mikołajki, kiedy to trafi on do wybranych sklepów w całej Polsce.

Podczas tegorocznej edycji otwarta jest Aleja Piw Świata, w której można spróbować ponad 350 piw w kilkudziesięciu stylach piwnych z całego świata. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie można poznać jednocześnie aż tyle piw. A jeśli zasmakują – każdy uczestnik będzie mógł je kupić.
Co roku kilka tysięcy ludzi z całej Polski a także innych krajów Europy przyjeżdża do Żywca, aby wziąć udział w największym polskim festiwalu piwa oraz spróbować wyjątkowych gatunków, często niedostępnych na naszym rynku. Festiwal Birofilia 2012 będzie obfitował w niespodzianki dla smakoszy. Podczas zeszłorocznej edycji można było spróbować 155 piw w kilkunastu stylach piwnych. Natomiast w tym roku Aleja Piw Świata zaoferuje ich aż 350. Goście Festiwalu będą mieli szeroki wybór piw z Czech, Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Niemiec, ale nie tylko. Organizatorzy postarali się również o obecność produktów z bardziej nietypowych miejsc takich jak Trynidad, Mauritius czy Sri Lanka.
Miłośnicy piwa będą testować wszystkie złociste trunki wykorzystując kufelki o poj. 0,1 l (zdjęcie przesyłamy na życzenie). Za 1-3 żetony dostępne na terenie i tylko w czasie Birofiliów mogą napełnić je jednym z ponad 350 piw świata. Te które zasmakują najbardziej będzie można kupić na specjalnym stoisku.
Piwosze, którzy przyjadą do Żywca 15 - 16 czerwca będą mogli sprawdzić jak smakują takie piwa jak:
Piwa Westvleteren Blond i Westvleteren 8, które są niemal niedostępne - sprzedaż prowadzi wyłącznie browar Trapistów - Westvleteren. Zasady kupna są niezwykle zaostrzone, jednorazowo można nabyć maksymalnie po skrzynce na osobę.
Kilku piw warzonych w stylu Russian Imperial Stout / Imperial Stout, które jest bardzo mocnymi piwami warzonymi początkowo przez browar Thrale's w Londynie jako piwa eksportowe na dwór carskiej Rosji.
Wiele mocno chmielonych piw w stylach English India Pale Ale, American India Pale Ale i w końcu Imperial India Pale Ale produkowanych przez najbardziej kreatywne browary angielskie i amerykańskie.
Belgijskich piw szampańskich: Deus, Malheur Bière Brut i Malheur Dark Brut fermentowanych drożdżami szampańskimi, które po okresie leżakowania w Szampanii są rozlewane do oryginalnych butelek jak francuskie specjały.
Wyjątkowej kolekcji piw długo dojrzewających w beczkach tzw. Wood-Aged Beer, które dla znawców tematu są największymi rarytasami wśród całej rodziny piw.

Dlaczego warto zwiedzić żywiecki browar?
O tym, że odwiedzając Beskidy warto wybrać się do browaru w Żywcu pewnie nie trzeba nikogo przekonywać. Choć Browar w Żywcu należy do jednych z najnowocześniejszych na świecie, wciąż jest w nim miejsce dla piw warzonych w oparciu o tradycyjną technologię, niezmienionymi od prawie dwóch wieków metodami.
Browar w Żywcu jest jednym z najbardziej nowoczesnych browarów na świecie i jednym z niewielu w Polsce, który nieprzerwanie od 156-lat warzy piwo. Z roku na rok rośnie jego popularność jako jednej z największych atrakcji turystycznej Żywiecczyzny i Podbeskidzia. W ostatnim roku zwiedzający mogli krok po kroku poznać tajniki warzenia piw żywieckich podczas wycieczki po browarze i zobaczyć jego historyczną jak i współczesną zabudowę oraz otwarte we wrześniu 2006 roku Muzeum Browaru w Żywcu.
W trakcie Festiwalu Birofilia 2012, podobnie jak w latach poprzednich, będzie można wziąć udział w stylizowanym „Pokazie Palenia Słodu do Portera Żywieckiego”. Jest to jedyna tego typu atrakcja w Polsce. Pokaz jest przeprowadzany w historycznej części żywieckiego browaru na palarce do słodu nieprzerwanie pracującej od 1910 roku.
Porter Żywiecki to piwo ciemne, mocne, dolnej fermentacji, warzone według tradycyjnej receptury z 1881 r. Jej autorem był Juliusz Wagner, który od 1875 roku sprawował funkcję arcyksiążęcego Naczelnego Piwowara. Piwo to ma wyjątkowy, doceniany przez najbardziej wytrawnych piwoszy smak, który zawdzięcza wykorzystaniu do jego produkcji słodu monachijskiego i słodów specjalnych oraz chmielu aromatycznego.
Warto zobaczyć w czasie pokazu jak ubrani w historyczne stroje pracownicy, jak za czasów Arcyksięcia Karola Stefana Habsburga, wrzucają do palarki ziarna słodu jasnego, z którego po zakończeniu procesu wysypuje się gotowy upalony słód.
Pokaz kończy się degustacją portera, podawanego zgodnie z wymogami sztuki piwowarskiej w temperaturze około 8-12 st.C. Wszyscy zwiedzający otrzymują również certyfikat zaświadczający o udziale w pokazie oraz pakiet materiałów promocyjnych.

FESTIWAL BIROFILIA W LICZBACH!
1 - tylko jedno piwo ma zaszczyt dostać tytuł Grand Champion Festiwalu Birofilia. W 2011 jury wybierało spośród 139 piw, w 2012 – aż 371
1 - miejsce pod względem frekwencji wśród polskich i europejskich giełd kolekcjonerskich
2 - dni trwa Festiwal Birofilia, od 17 lat zawsze w 3-ci tydzień czerwca w Żywcu
3 - kategorie, w których oceniane będą piwa w Konkursie Piw Rzemieślniczych
10 - kategorii, w których oceniane będą piwa w Konkursie Piw Domowych
17 - to już XVII edycja imprezy Festiwal Birofilia
23 - liczba browarów restauracyjnych w Konkursie Piw Rzemieślniczych
27 - z tylu krajów przyjeżdżali goście na Festiwal w jego historii
59 - tyle piw zgłoszono do tego tegorocznego Konkursu Piw Rzemieślniczych
102 - tyle lat ma Palarka do Słodu, na której w trakcie Festiwalu będzie przeprowadzany pokaz palenia słodu
131 - od tylu lat jest warzony Porter Żywiecki
131 - tylu piwowarów zgłosiło swoje piwa do Konkursu Piw Domowych
156 - od tylu lat nieprzerwanie warzy się piwo w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu
166 - od tylu lat nieprzerwanie warzy się piwo w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie
350 - tyle rodzajów piwa będzie można degustować w specjalnej Alei Piw Świata
371 - tyle piw zgłoszono do tego tegorocznego Konkursu Piw Domowych
1 202 - tyle lat ma już - położony nieopodal Żywca - Cieszyn
2 000 - tylu gości zwiedza Muzeum Browaru w Żywcu w trakcie Festiwalu
3 000 - tylu kolekcjonerów, piwowarów i miłośników piwa co roku odwiedza Festiwal Birofilia w Żywcu
100 000 - tylu gości rocznie zwiedza Muzeum Browaru w Żywcu (dla porównania Muzeum Narodowe w Warszawie odwiedza jedynie 65 000 więcej)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto