Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm-Zamość: Lucas2 na wyposażeniu pogotowia

opr. KS
Lucas 2 w akcji - chełmscy ratownicy pokazywali możliwości urządzenia podczas Dnia Ratownictwa Medycznego.
Lucas 2 w akcji - chełmscy ratownicy pokazywali możliwości urządzenia podczas Dnia Ratownictwa Medycznego. KS/Archiwum
Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie oraz Stacja Pogotowia Ratunkowego w Zamościu zakupiły po 6 urządzeń do automatycznego masażu klatki piersiowej LUCAS 2. Nowoczesny sprzęt będzie niezwykle pomocny przy akcjach reanimacyjnych.

Chełm-Zamość: Lucas2 na wyposażeniu pogotowia w Chełmie i Zamościu
Sprzęt zakupiony przez chełmskie pogotowie trafił do dwuosobowych zespołów podstawowych w Dorohusku, Woli Uhruskiej, Urszulinie i Żółkiewce oraz do dwóch karetek specjalistycznych stacjonujących w Chełmie. W Zamościu LUCAS pomaga w czterech karetkach (2 podstawowych i 2 specjalistycznych), a także w dwóch karetkach w Biłgoraju.

Chełm-Zamość: Lucas2 - automat będzie wykonywał masaż serca

Lucas 2 jest nowoczesnym urządzeniem, służącym do automatycznej kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Sprzęt wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości ponad 5 cm. Specjaliści twierdzą, że użycie takiego sprzętu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej daje poszkodowanemu dużo większą szansę przeżycia niż masaż wykonywany przez człowieka. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji. – W czasie gdy Lucas 2 wykonuje masaż, ratownicy mogą zająć się innymi obrażeniami rannego – chwalą urządzenie chełmscy ratownicy. – Podczas wykonywania kilkuminutowej resuscytacji ludzkie siły słabną.

– Co prawda w pierwszej minucie skuteczność ręcznej kompresji sięga ok. 80 procent, ale już w kolejnych maleje aż do ok. 20 procent. Lucas natomiast zawsze zapewnia stały, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowej głębokości - mówi Andrzej Kosik z Physio-Control. – Urządzenia oczywiście nie zastąpią człowieka, ale będą skuteczniej wykonywały masaż klatki piersiowej. Gdy w grę wchodzi ratowanie ludzkiego życia, tempo takiego masażu odgrywa ogromne znaczenie – dodaje.

– Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej pacjenta trwa kilkanaście sekund – polega na wsunięciu pod plecy deski stabilizującej, nałożeniu górnej części w postaci podkładki uciskającej oraz zapięciu rąk pacjenta pasami mocującymi – mówi Hubert Wityk – ratownik medyczny z karetki specjalistycznej Pogotowia Ratunkowego w Zamościu.

Urządzenie potocznie nazywane przez lekarzy i ratowników dr Lucasem pomaga już w kilkudziesięciu polskich szpitalach. Na terenie województwa lubelskiego Lucasy pracują już na SOR-ach w Białej Podlaskiej, w Rykach, w Szpitalu Uniwersyteckim oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie. Dostępne są także w Szpitalu Wojewódzkim i na Oddziale Kardiologicznym w Zamościu.


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto