Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm-Zamość: Lucas2 na wyposażeniu pogotowia

opr. KS
Lucas 2 w akcji - chełmscy ratownicy pokazywali możliwości urządzenia podczas Dnia Ratownictwa Medycznego.
Lucas 2 w akcji - chełmscy ratownicy pokazywali możliwości urządzenia podczas Dnia Ratownictwa Medycznego. KS/Archiwum
Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie oraz Stacja Pogotowia Ratunkowego w Zamościu zakupiły po 6 urządzeń do automatycznego masażu klatki piersiowej LUCAS 2. Nowoczesny sprzęt będzie niezwykle pomocny przy akcjach reanimacyjnych.

Chełm-Zamość: Lucas2 na wyposażeniu pogotowia w Chełmie i Zamościu
Sprzęt zakupiony przez chełmskie pogotowie trafił do dwuosobowych zespołów podstawowych w Dorohusku, Woli Uhruskiej, Urszulinie i Żółkiewce oraz do dwóch karetek specjalistycznych stacjonujących w Chełmie. W Zamościu LUCAS pomaga w czterech karetkach (2 podstawowych i 2 specjalistycznych), a także w dwóch karetkach w Biłgoraju.

Chełm-Zamość: Lucas2 - automat będzie wykonywał masaż serca

Lucas 2 jest nowoczesnym urządzeniem, służącym do automatycznej kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Sprzęt wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości ponad 5 cm. Specjaliści twierdzą, że użycie takiego sprzętu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej daje poszkodowanemu dużo większą szansę przeżycia niż masaż wykonywany przez człowieka. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji. – W czasie gdy Lucas 2 wykonuje masaż, ratownicy mogą zająć się innymi obrażeniami rannego – chwalą urządzenie chełmscy ratownicy. – Podczas wykonywania kilkuminutowej resuscytacji ludzkie siły słabną.

– Co prawda w pierwszej minucie skuteczność ręcznej kompresji sięga ok. 80 procent, ale już w kolejnych maleje aż do ok. 20 procent. Lucas natomiast zawsze zapewnia stały, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowej głębokości - mówi Andrzej Kosik z Physio-Control. – Urządzenia oczywiście nie zastąpią człowieka, ale będą skuteczniej wykonywały masaż klatki piersiowej. Gdy w grę wchodzi ratowanie ludzkiego życia, tempo takiego masażu odgrywa ogromne znaczenie – dodaje.

– Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej pacjenta trwa kilkanaście sekund – polega na wsunięciu pod plecy deski stabilizującej, nałożeniu górnej części w postaci podkładki uciskającej oraz zapięciu rąk pacjenta pasami mocującymi – mówi Hubert Wityk – ratownik medyczny z karetki specjalistycznej Pogotowia Ratunkowego w Zamościu.

Urządzenie potocznie nazywane przez lekarzy i ratowników dr Lucasem pomaga już w kilkudziesięciu polskich szpitalach. Na terenie województwa lubelskiego Lucasy pracują już na SOR-ach w Białej Podlaskiej, w Rykach, w Szpitalu Uniwersyteckim oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie. Dostępne są także w Szpitalu Wojewódzkim i na Oddziale Kardiologicznym w Zamościu.


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto