Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"BURSZTYN – ZŁOTO BAŁTYKU". Magiczna moc bursztynu na wystawie w Muzeum Zamojskim (ZDJĘCIA)

Lila Pietrusiewicz
"BURSZTYN – ZŁOTO BAŁTYKU" to wystawa ze zbiorów Muzeum Bursztynu oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 8 marca w siedzibie Muzeum Zamojskiego na ul. Ormiańskiej 26 w Zamościu. Z okazji Święta Kobiet wszystkie panie zostały powitane przez organizatorów symboliczną żółtą różą

To szczególna kolekcja i wyjątkowe eksponaty, co zaznaczali zarówno przybyli goście jak i organizatorzy wystawy w dniu jej otwarcia.

– Bursztyn był od dawna obiektem pożądania w całej Europie, ale nie tylko. Najbardziej znane i poszukiwane "złoto Bałtyku", jak brzmi tytuł wystawy, wydobywa się z pokładów pochodzących z Morza Bałtyckiego – powiedział dyrektor Muzeum Zamojskiego, Andrzej Urbański.

Dzięki niezwykłym właściwościom i naturalnemu pięknu budził podziw i zainteresowanie. Był ceniony i poszukiwany, nie tyle ze względu na jego wymierną wartość lecz symbolikę i magiczną moc. Wykorzystywano go jako surowiec dekoracyjny do wyrobu ozdób, przedmiot handlu oraz środek płatniczy. Przypisywano mu także właściwości lecznicze.

Bursztyn przez wiele wieków był towarem popularnym i pożądanym nie tylko przez rodowitych mieszkańców wybrzeży Bałtyku lecz także Fenicjan, Persów, Greków oraz Rzymian. Już w I w.n.e. podbił rynek rzymski stając się symbolem potęgi i wpływów Imperium Rzymskiego. W średniowieczu zauważono jego magiczne właściwości i zaczęto go powszechnie stosować do celów leczniczych.

- Polski bursztyn jest wyjątkowy, najpiękniejszy i najcenniejszy. Posiada tak szczególne piękno i magię, że wybierali się po niego nad Morze Bałtyckie Fenicjanie chociaż posiadali własne pokłady – podkreślał wicedyrektor Muzeum Zamojskiego, Piotr Kondraciuk.

Niezwykłe były kunsztowne wyroby nadbałtyckich mistrzów bursztyniarstwa doby renesansu stając się prezentami dyplomatycznymi na dworach papieskich, carskich, królewskich a także sułtańskich. Bursztyn posiadając unikalne właściwości stał się motywem przewodnim dla wielu legend, podań i mitów, zarówno w rodzimej kulturze ludowej jak i kulturach Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Jak wskazują organizatorzy wystawy, bursztyn od pradziejów wpisany w kulturę regionów nadbałtyckich nadal wzbudza niesłabnące zainteresowanie, urzeka tajemniczością, różnorodnością form i barw. Kunszt oraz piękno użytego do wyrobu ozdób surowca powodują, że bursztynowe dzieła nadal zachwycają czarem i magią tego minerału.

Wystawie towarzyszy ekspozycja obrazów o tematyce marynistycznej, a osobliwy klimat morza i zjawisk mu towarzyszących podkreślają różnorodne dźwięki. Podziwiający wystawę bursztynów jednocześnie usłyszą odgłosy sztormu, przypływających fal morskich(a nawet je zobaczą), szum spienionej wody oraz charakterystyczny krzyk mew. Prawie jak nad brzegiem Bałtyku...

Wystawa w Muzeum Zamojskim będzie czynna do 28 maja 2017 r.

Organizatorzy wystawy serdecznie zapraszają !

UWAGA!
Dla osób, które odwiedzą Muzeum Zamojskie w czasie trwania wystawy "BURSZTYN – ZŁOTO BAŁTYKU" przygotowano niespodziankę. Wezmą one udział w losowaniu nagród, ufundowanych przez sponsora – „Świat pereł” z Zamościa.

Regulamin Konkursu Promocyjnego „Bursztyn – złoto Bałtyku” jest dostępny na stronie internetowej
www.muzeum-zamojskie.pl

Zobacz:"BURSZTYN - ZŁOTO BAŁTYKU". Wystawa w Muzeum Zamojskim

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto