Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

73 rocznica wkroczenia do Szczebrzeszyna Oddziału AK pod. dow. T. Kuncewicza ps. "Podkowa"

Lila Pietrusiewicz
Organizatorzy
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość zaprasza na obchody 73 rocznicy wkroczenia do Szczebrzeszyna Oddziału AK dowodzonego przez Tadeusza Kuncewicza ps. "Podkowa". Uroczystości odbędą się już dzisiaj (23 lipca) w Szczebrzeszynie.

W niedzielę (23 lipca) na Rynku Miejskim w Szczebrzeszynie odbędą się uroczystości obchodów 73. Rocznicy Wkroczenia do Szczebrzeszyna Oddziałów AK pod dowództwem Tadeusza Kuncewicza ps. “Podkowa”.

Program obchodów:

Godz. 10. – zbiórka pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości przed kościołem p.w. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie
10.30 – msza święta w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy 9 Pułku Piechoty AK
11.40 – inscenizacja walki partyzantów z oddziałami niemieckimi
11.50 – przemarsz uczestników uroczystości pod pomnik Armii Krajowej, gdzie uczestnicy wysłuchają wystąpienia okolicznościowego posła Sławomira Zawiślaka, Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. A następnie tradycyjnie:
– ceremoniał wojskowy
– hymn państwowy
– apel poległych
– salwa honorowa
– złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem AK

Żołnierska grochówka i zakończenie uroczystości odbędzie się o godz. 13.00.

Oprawa muzyczna uroczystości – Orkiestra Dęta Echo Kniei.

Organizatorami wydarzenia są: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, 3 Batalion Zmechanzowany w Zamościu oraz Parafia Św. Mikołaja w Szczebrzeszynie.

O Tadeuszu Kuncewiczu ps. "Podkowa"
Tadeusz Kuncewicz "Podkowa" to legenda Zamojszczyzny. Od jesieni 1939 roku należał do najaktywniejszych organizatorów podziemia na Zamojszczyźnie. Sprawował ważne funkcje w ZWZ, a następnie AK. Od połowy 1941 roku był poszukiwany przez Niemców. Ukrywając się, całkowicie poświęcił się pracy konspiracyjnej. Wiosną 1942 roku stworzył oddział dywersyjny, który w końcu tego roku został przekształcony w stały oddział partyzancki złożony z chłopów z okolic Zamościa, Szczebrzeszyna i Zwierzyńca. Na tym terenie nie istniały komórki Narodowych Sił Zbrojnych, a swoje siatki obok AK miały jedynie Bataliony Chłopskie.

Oddział por. Tadeusza Kuncewicza przejawiał dużą aktywność bojową. Spoczywał na nim ciężar walki z Niemcami w okresie wysiedleń i pacyfikacji Zamojszczyzny rozpoczętych w listopadzie 1942 roku. Latem 1943 roku pod jego rozkazami walczyło 120 partyzantów. W okresie akcji "Burza" dowodził 2 batalionem 9 pułku piechoty AK i zadał wycofującym się Niemcom ciężkie straty: wziął do niewoli ok. 30 żołnierzy niemieckich i zdobył kilkanaście wozów z bronią i amunicją. 26 lipca 1944 roku batalion opanował miasteczko Szczebrzeszyn na kilka godzin przed wkroczeniem Armii Czerwonej.

Jednak wojska sowieckie niedługo po wejściu rozbroili polskie oddziały, część partyzantów aresztowali i wywieźli w głąb ZSRR. "Podkowa" musiał się ukrywać. W końcu 1944 roku rozpoczął odbudowę siatki konspiracyjnej, stając w marcu 1945 roku znowu na czele swojego oddziału. W krótkim czasie dowodzony przez niego oddział rozbił większość posterunków MO w zachodniej części Zamojszczyzny, a już 27 kwietnia 1945 roku opanował Janów Lubelski i uwolnił wszystkich więźniów z miejscowego więzienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto