Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 listopada w Zamościu: Plakat niepodległościowy z błędem

Joanna Nowicka
Zamojski Urząd Miasta zaplanował huczne obchody 11 listopada w Zamościu. W programie poza manifestacją patriotyczną i uroczystą sesją RM są koncerty i występy. Rysą na szkle pozostanie jednak wydrukowany właśnie plakat promujący uroczystości: na tym zamieszczono zdjęcia ilustrujące nie 11 listopada 1918 roku, ale „przewrót majowy” z 1926 roku…

Na niezbyt adekwatne fotografie zwrócił uwagę na poniedziałkowej sesji Rady Miasta, radny i historyk, Jacek Danel:
- Może nie nazwałbym tego szokiem, ale jestem mocno zdziwiony. Dwa pierwsze zdjęcia to przewrót majowy z 1926 roku a nie powstanie listopadowe. Z kolei trzecie zdjęcie ukazuje wizytę Piłsudskiego w Warszawie z 1916 roku a nie rok 1918 – stwierdził radny i dodał – O ile ostatnia fotografia jeszcze by „przeszła” to dwóch pierwszych kompletnie nie rozumiem.

Radny Danel zasugerował, by osoby podejmujące decyzje co do ilustracji na plakatach, mi.n. obchodów 11 listopada w Zamościu konsultowały je wcześniej z nim bądź innymi zamojskimi historykami. Po jego wypowiedzi w Sali Consulatus zamojskiego ratusza zapadła niezręczna cisza. Do uwag odniósł się w końcu prezydent Marcin Zamoyski, który podziękował za wytknięcie błędu i zapewnił, że więcej taka sytuacja się nie powtórzy.

Kto bezpośrednio sprawuje pieczę nad miejskimi plakatami? Wydział Kultury i Spraw Społecznych zamojskiego Urzędu Miasta. Pracownicy jednostki również nie kryją, że wyszło nieco… niefortunnie:

- Kierowaliśmy się tym, żeby przedstawić postać marszałka Piłsudskiego. Kontekst nie był tak ważny – tłumaczy się Jadwiga Machulewska, dyrektor wydziału i dodaje: - Przyznaję jednak, że nie wygląda to dobrze. Będziemy przykładać teraz większą wagę do doboru zdjęć na naszych plakatach .

Przypominamy, że termin przewrót majowy odnosi się do wydarzeń z 12-15 maja 1926 roku, gdy Józef Piłsudski dokonał udanego zbrojnego zamachu stanu w efekcie którego pod koniec maja na fotelu prezydenckim zasiadł rekomendowany przez niego Ignacy Mościcki. Z kolei Narodowy Dzień Niepodległości, którego 95. Rocznicę świętować będziemy 11 listopada to hołd wydarzeniom z 1918 roku, gdy Polska po 123 latach zaborów wróciła na mapę świata. Bohaterem obu historycznych momentów faktycznie był Józef Piłsudski, ale poza tym trudno je ze sobą bezpośrednio wiązać.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto